Porównanie felg stalowych i aluminiowych

Porównanie felg stalowych i aluminiowych

Kupując nowe felgi do posiadanego samochodu mamy do wyboru koła stalowe, albo aluminiowe. Oba rodzaje obręczy różni materiał, z jakiego je wykonano, jak również takie aspekty jak waga i przeznaczenie.

Felgi stalowe

Główną zaletą tych obręczy jest bez wątpienia niższa cena po jakiej przyjdzie nam je kupić, w porównaniu do felg aluminiowych. Jako zaletę tego rozwiązania należy wskazać wytrzymałość. W przypadku nagłej utraty ciśnienia w kole wywołanej np. przebiciem opony, posiadając felgi stalowe, podczas zatrzymywania możemy przebyć jeszcze kilka metrów bez wyrządzenia znacznej szkody dla posiadanych obręczy. W takim samym wypadku, posiadając felgi aluminiowe, z dużym prawdopodobieństwem uszkodzimy je w stopniu uniemożliwiającym odnowienie.

Na minus felgom stalowym zapiszemy mniej atrakcyjny wygląd, którego nie ratuje zbyt szczególnie nawet zastosowanie plastikowych kołpaków. Takie obręcze kół charakteryzują się większą masą w stosunku do felg aluminiowych, co nie pozostaje bez wpływu na elementy zawieszenia pojazdu. Stalówki gorzej radzą sobie też z przewodzeniem ciepła, co osłabia chłodzenie układu hamulcowego i dyskwalifikuje je z zastosowania w autach uczestniczących np. w rajdach samochodowych.

Felgi aluminiowe

Alufelgi mają niebagatelny wpływ na wygląd każdego auta. Zgodnie z gustem i potrzebami kierowcy odpowiednio dobrane obręcze mogą przysparzać sportowej lub eleganckiej charakterystyki. Do sięgnięcia po koła ze stopów aluminium zachęca bogata oferta modeli i kolorystyki. Od strony eksploatacji istotną właściwością felg aluminiowych jest ich mniejsza waga niż kół stalowych. Cecha ta jest co prawda rozpatrywana przez potencjalnego nabywcę, który nie ma w planach startów w rajdach samochodowych, ale ta właśnie zaleta alufelg wywiera znaczący wpływ na wolniejszy proces zużywania się elementów zawieszenia i poprawienie prowadzenia pojazdu.

Budowa tych obręczy sprzyja znacznie intensywniejszemu przepływowi powietrza wokół tarcz i bębnów hamulcowych. Dzięki temu chłodzenie układu hamulcowego jest bardziej efektywne, a hamulce wolniej się zużywają. Porównując felgi aluminiowe do stalowych warto wspomnieć, że alufelgi są sztywniejsze, przez co w mniejszym zakresie wyginają się na boki podczas gwałtownych manewrów, co zapewnia większe panowanie nad pojazdem.

Większe bezpieczeństwo i skuteczniejsze panowanie nad pojazdem można uzyskać montując felgi o większej średnicy i odpowiednio dobrane opony szersze i o niższym profilu. Większa powierzchnia styku opony z nawierzchnią przekłada się na lepszą przyczepność i stabilność prowadzenia auta na zakrętach.

Obecna technologia produkcji felg aluminiowych zakłada pokrywanie powierzchni tych obręczy trzema warstwami lakieru, uzyskując dzięki temu skuteczniejszą ochronę powierzchni felgi przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi w porównaniu do felg stalowych.

All comments