Odpowiednie wyważenie kół

Odpowiednie wyważenie kół

Czasem nie potrzeba wiele, by nasze dobrze wyważone koła w samochodzie wymagały konieczności wizyty w serwisie wulkanizacyjnym, w celu przeprowadzenia ponownego wyważenia. Zazwyczaj wystarczy trafić z dużą prędkością w wyrwę w jezdni.

Koła w naszym aucie są szalenie istotnym elementem wpływającym bezpośrednio na bezpieczeństwo i komfort podróży. Stan techniczny opon i felg ma też wpływ na inne podzespoły zawieszenia samochodu. Nienaganny stan bieżnika opony i przepisowe ciśnienie nie wystarczy. Koła jako całość muszą być także optymalnie wyważone.

Koła o standardowej średnicy, podczas jazdy pojazdu z prędkością 100 km/h, wykonują 800-1000 obrotów na minutę. Przytaczając te wielkości nie trudno sobie wyobrazić, jak istotne staje się wyeliminowanie nawet nieznacznej nieregularności w kształcie koła. Każda nieregularność w kształcie wywołuje bicie, odczuwalne przez kierowcę jako wibracje na kierownicy. Jest to sygnał, że powinniśmy jak najszybciej udać się do zakładu wymiany opon celem skorygowania wyważenia naszych kół. Złe wyważenie wpływa nie tylko na mniejszy komfort podróży poprzez generowanie wibracji, ale przede wszystkim taki stan w znacznym stopniu obciąża podzespoły naszego samochodu przyczyniając się do ich szybszego zużycia. Regularne kontrolowanie stanu wyważenia kół jest zdecydowanie tańsze od naprawy czy wymiany podzespołów pojazdu.

Zalecenia specjalistów w zakresie wyważania kół samochodowych mówią o potrzebie wykonywania takiego zabiegu przy każdej wymianie opon, nawet jeśli zmieniamy sezonowo całe zmontowane wcześniej koła, a najlepiej po przebyciu każdych 10 tys. km.