Jak dbać o felgi aluminiowe?

Jak dbać o felgi aluminiowe?

Felgi aluminiowe oprócz swoich właściwości technicznych i eksploatacyjnych kreują indywidualny charakter samochodu. Bogate wzornictwo i pokrycie trzema warstwami lakieru nadaje im niezapomnianego wyglądu. Należy podkreślić, że ten wyjątkowy wygląd, wymaga również wyjątkowego traktowania.

Montaż

Felgi aluminiowe produkuje się zasadniczo w dwóch rodzajach, jako uniwersalne lub dedykowane dla konkretnej marki samochodów. Felgi produkowane na ‚rynek wtórny’, w większości przypadków wymagają zastosowania pierścieni centrujących oraz śrub lub nakrętek o określonej długości i skoku gwintu. Elementy te dołączone są do felg jako zestaw montażowy. Przed montażem felg należy posmarować pierścień centrujący smarem grafitowym wewnątrz oraz na wewnątrz. W przypadku felg dedykowanych nie stosuje się pierścieni centrujących a felgę należy przykręcać tymi samymi śrubami lub nakrętkami, które są na wyposażeniu seryjnym samochodu. Czołowa część piasty oraz obszar felgi przylegający do piasty należy starannie oczyścić, aby na powierzchni ich styku nie znajdowały się jakiekolwiek ciała obce czy środki konserwujące. Dokręcanie nakrętek i śrub dokonuje się za pomocą klucza dynamometrycznego z zastosowaniem momentu o wartości 120 Nm. Zalecamy aby montażu felg aluminiowych dokonywać w wyspecjalizowanym zakładzie, oraz po przejechaniu około 100 km sprawdzić poprawność dokręcenia śrub lub nakrętek mocujących felgi. Z ochroną powierzchni lakierniczej alufelgi jest analogicznie jak z zachowaniem połysku oraz wysokiej jakości powłoki lakierniczej karoserii samochodu.

Kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji felg aluminiowych

Powierzchnie lakiernicze felgi, które są objęte gwarancją należy czyścić wyłącznie wodą lub neutralnymi detergentami, w przeciwnym wypadku trzeba liczyć się z utratą gwarancji. Alkohol, benzyna czy inne chemiczne rozpuszczalniki, lub substancje myjące na bazie kwasów, zwłaszcza w dużym stężeniu, mogą spowodować uszkodzenie i odbarwienie zewnętrznej warstwy lakieru jak również zainicjować zmiany korozyjne. Używając specjalistycznych środków do czyszczenia felg należy przestrzegać instrukcji producenta preparatu oraz każdorazowo obficie spłukać powierzchnie felg wodą po zakończeniu czyszczenia. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na elementy felgi, w których taki środek zostaje w miejscach trudno dostępnych, np. otwory na śruby, szpilki, przetłoczenia felgi, itp. Do mycia felg aluminiowych lakierowanych nie należy stosować myjek ciśnieniowych, które mogą spowodować odpryski i złuszczanie warstwy lakieru. Nie należy używać również szczotek lub innych materiałów do czyszczenia rysujących lakier, zaleca się stosowanie gąbek do mycia lub miękkich ściereczek. Po wykonaniu czyszczenia i nadawania połysku zamontowanym oponom przeznaczonymi do tego celu specjalnymi środkami chemicznymi należy w kolejnej operacji dokładnie oczyścić felgę po pozostałościach użytego środka chemicznego. W okresie zimowym zalecane jest zwiększenie częstotliwości czyszczenia kół narażonych na sól, błoto i piach.

Pielęgnowane według powyższych wskazówek felgi będą przez cały okres eksploatacji zachowywać swój wyjątkowy wygląd.