Alufelgi i ich przewaga nad obręczami stalowymi

Alufelgi i ich przewaga nad obręczami stalowymi

Na drodze do powszechności felg aluminiowych stoją względy ekonomiczne. Są one wciąż stosunkowo drogie, szczególnie w odniesieniu do stalowych odpowiedników. Kupno dobrej jakości alufelg pociąga za sobą wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jednak zalety obręczy ze stopów lekkich są na tyle istotne, iż warto rozważyć właśnie ten zakup. Pierwszym z głównych czynników to walory estetyczne. Trudno odmówić wyrobom z aluminium elegancji i wdzięku.


Felgi aluminiowe są również coraz trwalsze i żywotniejsze. Technologia produkcji tych kół jest ciągle rozwijana, co sprawia, że nowopowstające modele są nie tylko ładniejsze ale również wytrzymalsze.


Opinie, że alufelgi łatwo uszkodzić mechanicznie i nie powinno się ich stosować w okresie zimowym należą do coraz rzadziej spotykanych. I słusznie. Materiał i technologia wykorzystywane przy produkcji tych obręczy sprawiają, że są one bardzo odporne na odkształcenia i wygięcia, a powłoki lakiernicze skutecznie przeciwstawiają się działaniu czynników chemicznych. Bez obaw można więc jeździć na tych kolach w okresie zimowym. W zimie to felgi stalowe są bardziej narażone na niszczenie, gdyż powszechnie wiadomo, że pokrywanie się tych felg rdzą już po jednym sezonie nie jest niczym wyjątkowym i niespotykanym.


Powierzchnia felg stalowych bardzo łatwo pokrywa się zadrapaniami i mikrouszkodzeniami, chociażby podczas zakładania i zdejmowania z nich plastikowych kołpaków, czy podczas działania kamyków dostających się pomiędzy kołpak a felgę. Te uszkodzenia stanowią zaproszenie dla procesów korozyjnych. Ten problem nie dotyczy felg aluminiowych. W tym przypadku możemy mówić o ryzyku utleniania aluminium w efekcie czego nabiera ono czarnej barwy. Jednakże groźba tego scenariusza jest redukowana do minimum w procesie produkcji poprzez stosowanie wysokiej jakości powłok lakierniczych.